title
לחצו להתקשרות:


טחורים ופיסורה שאלות ותשובות

ישנן מספר שיטות טיפול בפיסורה (סדק בפי הטבעת) ובטחורים (קרע בכלי דם שנמצאים בפי הטבעת או בקצה המעי הגס). שיטות טיפול מתקדמות במצוקות כואבות אלה הן לייזר, גלי רדיו, IRC, הקפאה, קשירה וסקלרותרפיה (הטרשה).

חשוב להכיר את כל השיטות הנ"ל ולדעת מהן התשובות לשאלות הנפוצות – וכך לבחור את שיטת הטיפול המתאימה ביותר לכל מקרה.

המקור למידע ברשת על הלוואות לעסקים

התאמת יועץ פיננסי מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרה של יועצים פיננסים

תוך כמה זמן מרגישים שינוי?

בכל השיטות המתקדמות הנ"ל – טיפול בפיסורה בגלי רדיו, טיפול בטחורים עם קרינה אינפרא אדומה (IRC), קשירת טחורים, הקפאה ועוד – השינוי מהיר מאוד. בחלק מהמקרים, בהתאם לחומרת המצב הראשוני, ייתכן שתידרש סדרת טיפולים, אבל גם כשזה המצב כבר אחרי הטיפול הראשון ישנו שיפור משמעותי.

כיצד עובדות השיטות השונות?

טיפול בפיסורה עם גלי רדיו – בשלב ראשון מוזרק לאזור חומר דמוי בוטוקס שמסייע להפחית את מידת התכווצותו של שריר פי הטבעת וכן את רמת הכאב באזור. בשלב השני משוגרים לאזור גלי רדיו ובזכותם מוסרות הרקמות המיותרות והפיסורה נעלמת.

העלמת טחורים בלייזר – לאחר שמתבצע אבחון של אותם כלי דם אשר מזינים את הטחורים, מחדירים אליהם סיבים עדינים ודרכם מעבירים את האנרגיה של קרני הלייזר. אנרגיה זו צורבת את כלי הדם שמזינים את הטחורים וגורמת לסתימתם. התוצאה היא רקמה צלקתית סביב הטחור, ובשלב זה הרופא שמבצע את הטיפול יכול לקבע את הטחורים במיקומם המקורי (בתוך פי הטבעת) ובעצם להעלים אותם.

קשירת טחורים – השלב הראשון דומה לטיפול בלייזר בטחורים וכולל את איתור כלי הדם שאחראים להזנת הטחורים (באמצעות מכשיר מונחה דופלר). בשלב השני נקשרים אותם כלי דם (ע"י תפירתם) כך שהטחורים לא יקבלו דם, ובסופו של הטיפול ניתן לקבע את הטחורים בחזרה אל המיקום המקורי שלהם.

הקפאת טחורים – שיטת טיפול זו מבוססת על מתקן מיוחד שמוחדר אל פי הטבעת ובעזרת טמפרטורה נמוכה במיוחד הוא מונע זרימת דם אל הטחור.

הטרשה – טיפול בטחורים שנקרא לעתים גם "הזרקה". בכל מקרה הרעיון הוא שסגירת כלי הדם שמזינים את הטחורים מתבצע באמצעות הזרקת חומר ייחודי שגורם להם להתכווץ ולהתנוון.

טיפול בטחורים בקרינה אינפרא אדומה – טיפול זה, שנקרא כאמור גם IRC, מבוסס על כך שאנרגיית האור האינפרא אדום יוצרת מעין קרישי דם בטחורים ובדרך זו מובילה לניוונם והיעלמותם מחיי המטופלים.

עוד כדאי לדעת שבעבר נעשה שימוש בשיטה שנקראה הרחבת שרירי פי הטבעת (Anal Dilation) אולם כיום היא כבר לא מומלצת עקב ריבוי תופעות הלוואי. גם ניתוח הוא אופציה שמומלץ להימנע ממנה אלא אם אין שום ברירה, וזאת בגלל שהוא כרוך בכאב רב ומחייב החלמה ממושכת יחסית.

איך אפשר לדעת מהי השיטה האפקטיבית ביותר עבור כל מטופל/ת?

השיטות החדשניות להעלמת טחורים ופיסורה מבטיחות כולן שינוי מהיר לטובה וטיפולים ללא כאב ועם מינימום תופעות לוואי. לכל שיטה יתרונות משלה, והדרך הטובה ביותר לבחור את זו המתאימה ביותר עבורכם, בהתאם למאפיינים הספציפיים של המצוקה ממנה אתם סובלים, היא הגעה לקליניקה שבה מתבצעים כל סוגי הטיפולים והתייעצות עם פרוקטולוג מנוסה ואמין – כשאתם מגיעים לרופא שמבצע טיפול רק בשיטה אחת, ישנה סבירות בלתי מבוטלת שהוא ימליץ לכם על אותה שיטה, ולעומת זאת בקליניקה שבה ניתן לבצע גם העלמת טחורים בלייזר, גם קשירה מונחית דופלר לסילוק טחורים, גם הקפאת טחורים וגם סקלרותרפיה, ההמלצה שתקבלו תהיה אך ורק בהתאם לטובתכם הגבוהה ובהתאם לשיטה שתהיה האפקטיבית ביותר עבורכם.

מה עלות הטיפול?

באופן טבעי ישנם הבדלים בין סוגי הטיפול השונים, כשגם למידת החומרה של הבעיה ישנה השפעה על עלות הטיפול. באופן כללי המחיר נע בין כמה מאות שקלים לכמה אלפי שקלים במקרים הקשים ביותר.

האם הטיפולים הנ"ל מתאימים לכל אחד?

כן – מטופלים אשר סובלים ממחלות כרוניות יכולים להתייעץ עם הרופא המטפל באותה מחלה. בכל מקרה הבסיס לטיפול בטחורים ובפיסורה הוא מפגש עם פרוקטולוג מנוסה, שמתאים את שיטת הטיפול כך שלא ייווצר סיכון למטופל וממליץ רק על טיפולים בטוחים לחלוטין עבורו ובהתאם למחלות מהן הוא סובל.

מהם הגורמים להיווצרות פיסורה?

הגורמים העיקריים להיווצרות סדק בתעלת פי הטבעת, הפיסורה, הם: עצירות, יציאות קשות ו/או גדולות, הריונות, זרימת דם לקויה באזור (תופעה שמאפיינת בעיקר קשישים) ודלקות במעי (קוליטיס / קרוהן). גם סקס אנאלי או החדרת גוף זר אל פי הטבעת עלולים להוביל לפיסורה.

מהם הגורמים להיווצרות טחורים?

טחורים הם בעיה נפוצה מאוד – 1 מכל 10 בני אדם יסבול ממנה לפחות פעם אחת לאורך חייו, ואצל בני ה-50 ומעלה במדינות המפותחות ההסתברות להופעת התופעה הלא נעימה והמכאיבה היא 50%!

בין הגורמים העיקריים להתרחבות כלי הדם באזור פי הטבעת וצניחתם: עצירות, הריונות (נשים סובלות מטחורים יותר מגברים), סטרס, עודף משקל, היעדר פעילות גופנית, אי ספיקת לב, כאמור הגיל וגם לתורשה יש חלק בהיווצרות טחורים.

עוד כדאי לדעת שישנן 4 דרגות לטחורים: פנימיים שאינם מורגשים (דרגה 1), פנימיים שמגיחים החוצה תוך כדי מתן צואה ומיד אחר כך חוזרים פנימה ללא התערבות חיצונית (דרגה 2), פנימיים שמגיחים החוצה במהלך מתן צואה אבל לא חוזרים פנימה אלא אם כן דוחפים אותם (דרגה 3) וכאלה שלא ניתן להכניס פנימה אחרי שיצאו בלי טיפול (דרגה 4).

האם ישנו קשר בין תזונה לבין טחורים ופיסורה?

כן.

אחרי טיפול בטחורים ובפיסורה מומלץ לשמור על תזונה מאוזנת, כדי לצמצם את הסיכון להישנות התופעה.

בפרט רצוי לצמצם את צריכת המאכלים שכוללים שומן רווי שמכביד על מערכת העיכול ולהרבות במאכלים עתירי סיבים תזונתיים שלא רק משפרים את העיכול אלא הופכים את הצואה לרכה ובכך מקלים על היציאות. סיבים תזונתיים בשפע יש בירקות, בפירות, באגוזים, בזרעים, בדגנים מלאים ובקטניות. גם מאכלים שיש בהם ויטמין K – למשל כרוב, תרד, ברוקולי ועלים ירוקים – מפחיתים דימומים ועוזרים למנוע פיסורה וטחורים. פירות יער ופירות הדר עשירים בפלבנואידים ומחזקים את נימי הדם, וכדאי לאכול גם אותם.

כמו כן חשוב מאוד לשתות 10-12 כוסות מים ביום ואפילו יותר. ניתן לגוון עם חליטות של צמחי מרפא, אבל לא עם קפה, תה או משקאות שיש בהם קפאין (שהשפעתו בהקשר של טחורים ופיסורה שלילית).